Porady

Czym myć protezy?

Protezy myjemy zwykłą pastą do zębów. W przypadku osób palących, pijących duże ilości kawy i herbaty pastą dla palaczy. Specjalne szczotki do protez z ostrzejszym włosiem i o specjalnym kształcie dostępne są w drogeriach. Nigdy nie wolno wygotowywać protez. Tabletki musujące do protez nigdy nie zastąpią szczotki i pasty, a z pewnością nie służą do codziennej pielęgnacji. Nigdy nie wolno stosować tabletek do czyszczenia protez elastycznych, można nimi bezpowrotnie uszkodzić protezę.

Czy ściągać protezę na noc?

Wskazane jest zdejmowanie, by podłoże protetyczne „odpoczęło”, jednak niektórzy pacjenci odczuwają dyskomfort gdy rano zakładają protezy.

Czy można poprawić utrzymanie protezy?

Nie wszyscy pacjenci posiadają idealne warunki do utrzymania protezy i w takich przypadkach stosuje się kleje, nakładane w niewielkiej ilości na odśluzówkowej (wewnętrznej) części protezy.

Jak często wymieniać protezy?

Czas użytkowania protezy to 5 lat, jednak może ulec skróceniu w przypadku dostawienia zębów. Bardzo często pacjenci zwlekają z wymianą, przez to adaptacja do nowych protez jest bardziej uciążliwa, pomijając względy higieniczne.

Co zrobić gdy proteza się złamie?

Nigdy nie wolno kleić pękniętych lub złamanych protez klejami. Naprawa protezy nazywana potocznie klejeniem nie ma z klejem nic wspólnego i jest procesem bardziej skomplikowanym. Klejąc samodzielnie można zniszczyć protezę, a w najlepszym wypadku podwoić koszty naprawy, pomijając fakt, że kleje nie są do użytku w jamie ustnej i stanowią zagrożenie dla zdrowia pacjenta.

Czy wyrzucić starą protezę?

Nie powinno się wyrzucać poprzedniej protezy, ponieważ w przypadkach losowych (zgubienie, pęknięcie) np. na wakacjach jest „koło zapasowe”.